piątek, 16 sierpnia 2013

Analiza kolorystyczna



Twój wizerunek wpływa nie tylko na to jak odbierają Cię inni, ale również jak Ty sama siebie postrzegasz. Kiedy wyglądasz dobrze, czujesz się pewniejsza, atrakcyjniejsza i śmielsza. 
A "wyglądać dobrze" to znaczy potrafić ocenić sytuacje w jakich przychodzi Ci się znaleźć, umieć dostosować się do okoliczności, mieć swój styl i znać kolory najlepiej podkreślające Twoją urodę.











Konsultacje wizerunku (image consulting) zapoczątkowane ponad 30 lat temu przez firmy zachodnie (np. Color Me Beautiful, Tadlea Shades of Beauty) opierają się na teorii koloru powstałej w XIX w. Punktem wyjścia dla ANALIZY KOLORYSTYCZNEJ jest ogólnie przyjęta przez Encyklopedię Brittanica, artystów i kolorystów na całym świecie Teoria Koloru Munsell'a.
Zakłada ona istnienie 5 głównych, podstawowych kolorów: czerwonego, żółtego, zielonego, niebieskiego i fioletowego.






Możesz nosić wszystkie te kolory, warunkiem jest odpowiedni odcień, intensywność i przejrzystość wyznaczone przez Twój indywidualny koloryt, zapisany w kolorze skóry, oczu i włosów.

W latach 20-tych ubiegłego stulecia szwajcarski nauczyciel malarstwa - Johannes Itten poprosił swoich studentów o namalowanie autoportretów przy użyciu barw, które uznają za odpowiednie dla siebie. Nie patrząc na efekty ich pracy, bezbłędnie określił zestawy kolorystyczne jakimi się posłużyli. Dowiódł tym samym, że z indywidualnym wyglądem każdego człowieka, harmonizują określone grupy kolorów, które zgodnie z ich występowaniem w przyrodzie można przypisać czterem porom roku.
Jego teoria stała się z czasem podstawą poradnictwa kolorystycznego i dlatego dziś, w trakcie Analizy Kolorystycznej, raczej dla dyscypliny zostaniesz przydzielona do jednej z czterech grup o nazwie pór roku: Wiosna, Lato, Jesień, Zima. 








Wbrew wszystkim charakterystycznym oznakom, podczas ustalania typu kolorystycznego może się zdarzyć, że nie da się jednocześnie zaliczyć kogoś do określonej grupy i sądzimy, że jesteśmy typem mieszanym. Typ mieszany jednak nie istnieje. Zdarza się natomiast, że kontrast między karnacją skóry, kolorem włosów i tęczówki oka w ramach jednego typu kolorystycznego nie jest wyraziście ukształtowany. Dzieje się tak dlatego, że każdy typ kolorystyczny występuje w różnych odmianach: delikatnej, jasnej, bardziej kontrastowej i ciemniejszej. Wówczas na przykład do delikatnego typu jesiennego o jasnej karnacji pasuje wiele przytłumionych odcieni palety wiosennej, lub typ letni o ciemniejszym kolorycie może się bardzo dobrze prezentować w delikatniejszych odcieniach Zimy.
W klasycznym poradnictwie kolorystycznym wykorzystuje się kolorowe chusty o charakterystycznych dla poszczególnych pór roku odcieniach czerwieni, zieleni, błękitu, żółci, fioletu i brązu. Oddziaływanie chłodnych i ciepłych odcieni tych kolorów na naszą karnację (gdy dany odcień pasuje do Twojego typu, twarz sprawia wrażenie zdrowej, świeżej, usta zyskują naturalną czerwień...) pozwala kolorystce zidentyfikować typ kolorystyczny i zaproponować wachlarz barw najkorzystniej podkreślających Twoją urodę.






 W następnych postach poznasz wszystkie typy kolorystyczne :)

Zapraszamy też do przeprowadzenia analizy kolorystycznej na Malinowych Wieszakach  oraz w naszym atelier w Wałbrzychu ul.Wrocławska 130 lok. 4, tel. 695 07 88 45.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz